Restrukturyzacja zatrudnienia może być sposobem na uratowanie firmy (3)
Koszty pracownicze są znacznym obciążeniem dla przedsiębiorstw. Nic więc dziwnego, że przy szukaniu oszczędności menedżerowie próbują ciąć koszty pracy. Zmiany w firmie nie muszą jednak oznaczać zwolnień.
Obecnie konieczność zmian wewnątrz organizacji powodowana jest dodatkowo spadkiem zapotrzebowania na pracę z uwagi na liczne odgórne ograniczenia działalności lub spadek zamówień. Przy podejmowaniu decyzji o restrukturyzacji zatrudnienia należy pamiętać, że zmiany nie zawsze muszą się wiązać ze zwolnieniami. Przedsiębiorcy mają w tym zakresie dostępny szerszy wachlarz opcji.
Rozwiązania tarczy antykryzysowej
Obecnie pracodawcy mają do dyspozycji dodatkowe rozwiązania, które pozwalają odciążyć ich, a jednocześnie chronić miejsca pracy. Po pierwsze, przedsiębiorcy mają możliwość wprowadzenia przestoju ekonomicznego, rozumianego jako okres niewykonywania pracy przez pracownika – pomimo gotowości do jej wykonywania – z przyczyn, które go nie dotyczą.
Pracodawca wypłaca pracownikowi w okresie przestoju ekonomicznego wynagrodzenie obniżone maksymalnie o 50 proc., ale nie niższe niż wysokość minimalnej pensji, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy. Drugim udostępnionym przedsiębiorcom rozwiązaniem jest możliwość obniżenia wymiaru czasu pracy pracownika, z przyczyn go niedotyczących, o maksymalnie 20 proc., ale nie więcej niż do 0,5 etatu. Jednocześnie można pracownikom zmniejszyć proporcjonalnie wynagrodzenie za pracę, choć należy pamiętać, że nie może być ono niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy po jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta